Estera Hotels

Lara Falezler

S

uluin mağarası, Antalya'nın Finike İlçesi'nde bulunan ve 80 metrelik giriş ağzıyla Asya Kıtası'nın bilinen en derin mağarasıdır. 27 Ağustos 1995 tarihinde bir su altı araştırma ekibinin mağaraya yaptıkları dalışta 122 metreye kadar inmişler, fakat mağara sonuna ulaşamamışlardır. Finike'de ilçe merkezine 1 kilometre mesafede bulunan ve esrarengiz görünümüyle dikkati çeken Suluin, halk arasındaki adıyla "İncirli" Mağarası, tarihten günümüze kadar gerçek anlamda keşfedilmemiş bir sır olarak gizemini koruyor.

Antik dönemde önemli bir liman kenti olan Finike'nin, başlıca doğal zenginliklerinden Suluin Mağarası, Finike'ye gelen herkesin ilgisini çekiyor. 1955 yılında mağarada araştırma yapmak isteyen Amerikalı sualtı ekibinden iki kişin 122 metre dierinliğe ulaşmış, ancak burada ölmüşlerdir. Bu nedenle de mağaraya giriş ve dalış yasağı getirilmiştir. Amerikalı dalgıçların yaptıkları dalışlarda, Suluin Mağarası'nın, Asya Kıtası'nın en büyük sualtı mağarası olduğunu tespit ettikleri de belirtilmiştir.

Suluin Mağarası

A

ntalya platosu traverten bir platodur ve bu platoyu; su, kireç taşlarını eriterek meydana getirmiştir. Bu oluşumun altından bir çok tatlı su kaynakları denize karışmaktadır. Kırkgöz mevkiindeki Suluin mağarası bu kaynakların doldurduğu ve içindeki sarkıt ve dikitlerden dolayı daha önceden kuru olduğu tahmin edilen sualtı mağaralarından birisidir. 1995 yılında yapılan araştırmada mağara derinliğinin 83 metreye ulaştığı ve kanallardan daha ilerlendiğinde 45 metre civarı bir derinlikte büyük bir salonun içine girildiği saptanmıştır. Bu salonun duvarları sarkıtlar, traverten havuzlar ve diğer oluşumlarla kaplıdır. Salona giren ve çıkan çok sayıdaki yan kollar olduğu yapılan araştırma dalışlarında görülmüştür.